79. Bölüm Özeti

   Yakup Dede silah arkadaşı olan Ömer Onbaşı'nın yardımına giderken Meryem'in akrabaları ile karşılaşır ve  Meryem'in akrablarıyla daha sonra hesaplaşmaya karar verir.Fiko ve Cevdet Yakup Dede'nin peşinden Sürmene'ye gelirler.Yakup Dede, arkadaşı Ömer Onbaşı ile birlikte bir barınak kurararak buraya sığınır.

    Akıl hastası olduğuna dair raporu olan silah arkadaşı Ömer Onbaşı ile birlikte  seferber olan Yakup Dede Fikret'ten bu raporun aslını ister.Nihat,İpek'e Amerika'ya gittikten sonra Fiko'nun intihar girişiminde bulunduğunu ağzından kaçırır.Ve Fiko Ömer Onbaşı'ya verilen raporun asılsız olduğuna dair bilgiler bularak konuya netlik kazandırır.

    Yakup Dede,Meryem'in akrabaları ile tam hesabını bitirmek üzereyken Meryem gelererek Yakup Dede ve akrabalarını barıştırır ve  biraz sonra da orada son nefesini verir.Yakup Dede Meryem'i kaybettiği için çok üzgündür. Cevdet,Fiko ve Yakup Dede, Meryem'in cenazesini kaldırdıktan sonra Meryem'in vasiyeti üzerine akrabalarıyla dost bir şekilde vedalaşarak Çengelköy'e geri dönmek için haraket ederler.