Süper Baba'nın yayınlandığı dönemlerde dizinin Seslendirme Yönetmen Yardımcılığını yapan Aziz Acar ile özel olarak gerçekleştirdiğimiz bu röportajı beğeneceğinizi umuyoruz...

Editör: Süper Baba'nın teknik ekibinde kendinize nasıl yer buldunuz?

Aziz Acar: O dönemde Kahraman Acehan'la TRT İstanbul Televizyonu'nda çalışıyorduk ve bu arada sektörün içinde yerli film ve dizilerin seslendirme yönetmenliğini yapıyorduk tabii ki ben o dönem ve sonrasında taki 1995'e kadar Yönetmen Yardımcısı olarak çalıştım,istisnalar hariç.İşte bu dönemde bir teklif geldi ve biz de başlamış olduk.

 

Editör: Diziye ne gibi emekleriniz geçti? Bir Seslendirme yönetmen yardımcısı neler yapar? Bize biraz bahseder misiniz?

Aziz Acar: Öncelikle 3 ya da 4 gün öncesinden aldığımız tekstin üzerinde işaretlemeler yaparak programı hazırlarız.Ardından yaptığımız programı sanatçıların çekimlerine,provalarına,matine ve suarelerine göre yeniden düzenleriz.Daha sonra seansları dağıtırız.Son olarak da sabahın ilk ışıklarıyla Kemalettin Osmanlı'nın başına çöreklenip diziye yeni giren karakterleri görürüz ve montaj bitiminde dublaj kopyası çıkarken son kez izleyip TAKE alırız.(yani timecode).Ardından kayıt saati gelir ve kayıt.

 

Editör:Süper Baba ile ilgili unutamadığınız bir anınız var mı?

Aziz Acar: Kaç tane isterdiniz!Bana göre en komiklerinden ikisi şöyle;Bir gün yine kayıttayız Şevket Abi'yle Sümer Abi çekimdeler beraber gelecekler neyse tam içeri girerken her ikisi de bir ağızda düet yapar gibi'' :Hadi gel köyümüze geri dönelim ,Fadimenin düğününde halay çekelim...''i söylemeye başladılar.Ama inanın hareketlerini bir görseydiniz kendinizi yerlere atardınız.O gün gülmekten kaç kere kaydı bozduğumu hatırlamıyorum bile.(Cemil Abi,Kahraman Abi kusura bakmayın.Bunu söylemezsem ölürüm; Sümer Abi tekste sürekli doğaçlama bir şeyler katardı yine o günlerden birinde işte diyaloglar aşağıda;

NİHAT-Yapma be Fiko!

AZİZ-Sümer Abi'cim senkron olmadı sanırım ağızda ''ya yapma ya fiko ya '' demişsiniz.

NİHAT-Hadi ya yapma ya Aziz Abi ya 

Editör:Dizinin karakterlerinden hangileri kendi sesi ile rol alıyordu?

Aziz Acar: İsmet Ay,Aytaç Yörükaslan,Serpil Tamur,Sümer Tilmaç,Gedikli Esnaf Grubu,Dizinin Tatlı Çocukları,Bennu Yıldırımlar, Musa Uzunlar ve bir de baba rolünde biri vardı sanırım ismi Şevket... evet evet ...şimdi hatırladım...Şevket Altuğ.(teeddüb ederim Şevket Abicim )...

 

Editör: Şevval Sam'ın canlandırdığı ve dizinin sevilen karakterlerinden birisi olan Deniz'in kim tarafından seslendirildiğini hatırlıyor musunuz?

Aziz Acar: Deniz'i şu anda Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'ndan Özden Ayyıldız seslendirdi.

 

Editör: Süper Baba'nın mesleğinize ne gibi katkıları oldu?

Aziz Acar: Ne olmadı ki!Soruya soruyla cevap verilmesinden nefret ederim ama kızdığım bir şeyi yapmak beni ancak rahatlatır.En basit şekliyle;hiç düşündünüz mü bu kadar harika insanla tanışmak ve konuşabilmek için neler harcayıp ne emek sarf edeceğinizi!İşte ben üstüne üstlük hayal edemeyeceğiniz kadar şeyi de paylaştım.Şu anda NTV,CNBC e,DISCOVERY kanallarının içinde bulunduğu Doğuş Medya'da Seslendirme Sorumlusuyum.Bu arada Sayın Namık Kasapbaşoğlu ve Değerli eşi Nilgün Kasapbaşoğlu'na da teşekkür ederim.Hani adama sorarlar daha Allah'tan belanı mı istiyorsun diye.Emeği olan herkese teşekkürler..

 

Editör: Süper Baba dışında hangi programlarda görev aldınız?

Aziz Acar: Burda her şeyi saymak istemiyorum ;ama herkesin hatırlayabileceği birkaç isim vereyim;"ALF","BONANZA","İSTANBUL KANATLARIMIN ALTINDA","BABA EVİ","GÖLGE USTASI","DANSÖZ","HAREM SUARE","KARŞI PENCERE"...

 

Editör: Şu an nerede görev yapıyorsunuz?

Aziz Acar: NTV,CNBC-E ve DISCOVERY CHANNEL'ın da içinde bulunduğu DOĞUŞ MEDYA 'da.

 

Editör: Kendi sesiyle oynasın veya oynamasın bütün oyuncular seslendirme odasına girmek zorunda mı?

Aziz Acar:Hayır sadece seslendirme yapacak olanlar.

 

Editör: Size göre Süper Baba'nın Türk Televizyon Tarihi'ndeki yeri nedir?

Aziz Acar: Onu dünyanın en yüksek dağının zirvesine yerleştirin ardından üç metre kar ve bir kar fırtınası hayal edin ve bu sektörde mücadele eden diğer dizilerin eline de bütün dağcılık ekipmanını verin.Hodri meydan.Bu arada Sayın Yavuz Turgul'a teşekkür etmeden geçersem bir haber ve saygısız biri olarak addederim kendimi.

 

Editör: Size bir de anket bölümümüzden birkaç soru soralım.
-Sizce Fiko Kiminle muradına ermeliydi??

Aziz Acar: O şu anda aid olduğu yerde.(Yengecim her zaman yanındayım)Tabiki Deniz.

 

Editör: -Siz bu dizide kendinizden neler buluyorsunuz?

Aziz Acar: Doğallık.Zorlamayın tek kelime daha etmem.

 

Editör: Dizinin müzikleri hakkında neler düsünüyorsunuz?

Aziz Acar: Cegiz-Bora ve Sevgili Oya'ya saygılarımı iletiyorum.

 

Editör:Süper Baba'ya dair izleyici kesiminin bircoğunun bilmediği herhangi bir bilgiye sahip olduğunuz söylenerbilir mi?

Aziz Acar: Evet.Dizi 2005 Eylül'de yine başlayacak.(Bu cevabı dikkate almayınız )Şevket Abi'cim saygılarım ve sevgilerimle.Şunu söylemeden geçmeyeceğim.Şevket Abi'yi destekliyor ve aldığı karardan ötürü kutluyorum.İsimleri unutulmuş,nesilleri kesilmiş bir yığın dizi var ama ben bu gün Süper Baba için yazıyorum.Nerdeler yoklar çünkü şanslarını zorladılar.İsim vermeyeceğim zira Şevket Abi den böyle gördüm.O her şeye çok saygılıydı. 

Editör:Sitemizde sevgili Şevket Altuğ ile aranızda geçen bir dialoğunuzdan bahsetmissiniz(NTV'de ne belgesel var) bunun aslını sizden öğrenebilr miyiz?

Aziz Acar: Bana sürekli bu şekilde takılırdı,o aramızda bir espiri haline geldi.Ne biliyim benim için unutulmazlardan.Tabi bu arada ben de biraz utangaç...

 

Editör:Şevket Altuğ gibi usta bir oyuncunun Süper Baba'dan sonraki dizisi "Unutma Beni"nin 8 bölümü yayınlandıktan sonra yayından kaldırılması konusunda siz neler düşünüyorsunuz?

Aziz Acar: Reyting kavgası  ve tahammülsüzlük...objektif olamayabilirim ama bana göre böyle.

 

Editör:Dizinin çekimleri icin Çengelköy'ün kullanılması sizce nasıl bir karardı?
Aziz Acar: Bence doğru bir karar,doğallığa katkıda bulundu.

Editör:Dizinin sona ermesinden bu yana sizde diziden ne gibi hatıralar kaldı?
Aziz Acar: İşte bütün bunlar hatıra değil mi!

 

Editör:Şu anda yayınlanan diziler hakkında neler düsünüyorsunuz?
Aziz Acar: Günü kurtarıyorlar,topluma mesaj kaygıları yok.Lay lay lom.

 

Editör:Son olarak Süper Baba'nın Süper izleyicilerine mesajınız?
Aziz Acar: Hayattan zevk almaya ve mutlu olmaya bakın.Zira zamanı geriye sarmak ve gençlik yıllarınıza dönmeniz imkansız.