Sesinizin olmadığını düşünün.Öyle grip nedeniyle sesin kısılması gibi değil.Dilsizlik gibi de değil.Sizin sesiniz hiç var olmamış.Nedeni yok,öylesine sesli bir dünyadasınız.Ve siz o dünyada yoksunuz. Ama var olmak istiyorsunuz. Adınız Deniz ile Derya arası bir şey.Gözleriniz mavi,adınızla cilveleşen bir mavi.Bir sürü insanın bağlandığı bir hikayedesiniz.O hikayenin en ferah şeyisiniz. Fiko var sonra,hikayenin süperi.Sürekli hayatla savaşıyor,kendiyle savaşıyor.Onun hayata karşı tutumuna, tutkusuna hayransınız.O da size hayran.Ama sesiniz yok. Ona "seni seviyorum" demek istiyorsunuz, Deniz Deniz..Ama diyemiyorsunuz.Gözlerinizin içi gülüyor onu görünce, o da duysun istiyorsunuz bu gülücüğü.Ama olmuyor. "Bu sabah yağmur var İstanbul’da" diyip.Hüzünlü bir soluk olmak istiyorsunuz.;ama olmuyor.Sesiniz yok ki.Soluğunuz var olsun. Hayat akıp gidiyor, ona karışamıyorsunuz.Alim'le Fransızca konuşamıyorsunuz.Mine'ye resimlerinin ne kadar güzel olduğunu söyleyemiyorsunuz.Zeynep’e "ben senin yaşındayken daha çılgındım" anılarını anlatamıyorsunuz,var olamıyorsunuz. Hikayeyi eksik bırakıyorsunuz. Tuzsuz bir Deniz oluyorsunuz.Tuzunuza alışkın balıklarınız ölüyor.Özden Ayyıldız… O olmasaydı belki bir başkası olurdu.Ama biliyoruz ki,onun gibi olmazdı.Sesler mühimdir.Kendin dışında birini seslendirmek çok daha mühimdir.Onun hayatına kendinden bir şeyler katmanın da ötesinde,Çengelköy'de geçen süper bir hikayeye yeni birini katmaktır. Deniz'in tuzu olmaktır.Özden bizim Deniz'imizin tuzuydu.Çoğumuz anlamadık bile.Hangisi Deniz,hangisi Özden,hangisi Şevval.Mühim olan da buydu.Bir bütün olmak. İşte şimdi bütünün en önemli parçası Özden'in hikayesi:

Editör: Süper Baba'da Fiko'nun unutulmaz aşkı Deniz'in seslendirmesini yaptınız.Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Kimdir Özden Ayyıldız?Bize kendinizden birazcık bahseder misiniz?

Özden Ayyıldız: İstanbul Üniversitesi,devlet konservatuarı tiyatro mezunuyum.Oyunculuk ve seslendirme yapıyorum.Bir Yalan Çemberi,Şeytanistan ve Ali Poyrazoğlu Tiyatrosunda Eski Çamlar Bardak Oldu,Kobay,Bizim Sınıf adlı oyunlarda oynadım.Bu yılda Tiyatro Fora'da Köşk adlı oyunu oynuyoruz.Ve yıllardır seslendirme yapıyorum.

 

Editör: Süper Baba'da Deniz karakterini seslendirmeniz için size yapılan teklif nasıl gerçekleşmişti? O günlere dönüp aklınızda neler kaldıysa bizlerle paylaşır mısnız?
Özden Ayyıldız: Çok iyi hatırlamıyorum bunu,seslendirme yönetmeni Kahraman Acehan ve asistanı Aziz Acar çağırdılar ve gittim ben de.Ama çok keyifli çalışıyorduk.Şu anda yerli bir dizide konuşmuyorum nasıl çalışırlar bilmem;ama Süper Baba'da konuşmak çok önemliydi.Hem çok iyi bir dizi olduğu için,hem de o sıcaklık kamera arkasında da vardı.

Editör: Süper Baba'nın yayınlandığı yıllarda sizi sesinizden tanıyan oluyor muydu?
Özden Ayyıldız: Aslında ben söyleyene kadar kimse anlamıyordu,Şevval Sam'ın kendi sesi olduğunu düşünüyorlardı.Zaten amacımız da budur hep. Bütünleşmek gerekir karakterle.

Editör: Bu güne kadar dublaj yaptığınız oyuncunun rolünü iyi yapamadığını düşünüp eleştirdiğiniz oldu mu?

Özden Ayyıldız: Elbette zaman zaman oldu;ama çok iyi oyuncuları da konuştum.O zaman da oyunu düşürmemek ve o incelikleri vermek gerekir.

 

Editör: Bir seslendirme sanatçısının seslendirme esnasında en zorlandığı noktalar nelerdir?

Özden Ayyıldız: En çok çevirilerin kötü olması,yani dilimizi iyi bilmemek ve yanlış kullanmak.Bu yüzden çok dikkat etmek ve hatalı cümleleri düzeltmek zorundayız.yerli yersiz kullanılan yabancı sözcükleri de.Zaman da az olduğundan, bir yandan oyuna,diğer yandan çeviriye dikkat etmek ,işimizin stresli ve zor tarafı.Tabii ağza uymayan çeviriler de cabası.

 
Editör: Süper Baba'da oyuncu olarak görev alma fırsatınız olsaydı hangi karakteri canlandırmak isterdiniz? Neden?
Özden Ayyıldız: Deniz karakterini oynamak isterdim.Aslında o zaman bir rol için görüşmeye gitmiştim,bu rol olursa sizi başkası konuşacak,Siz Şevval Hanımı konuşmaya devam edersiniz dediler.Hayır dedim.Bu tuhaf olur diye düşünmüştüm.Neden Deniz karakterini oynamak isterdim,çok olumlu,hayat dolu ,sevecen bir öğretmen olduğu için.Tiyatrodada iki kere öğretmen oynadım.

 

Editör: Seslendirme sanatçılığı kariyerinizde Süper Baba'nın Deniz'i nasıl bir yere sahip?

Özden Ayyıldız: Yaptığım işlerde Süper Baba elbette çok önemli bir yere sahip.Çok güzel bir diziydi.Hem de Deniz karakterini çok severek konuşmuştum.

 

Editör: Sizin aynı zamanda tiyatroya gönül vermiş birisi olduğunuzu da biliyoruz.Tiyatro yaşamınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Özden Ayyıldız: Sahnede olmaktan çok mutluyum. Orada sesimle,bedenimle bir bütünüm.Bu yıl Barış Manço Kültür Merkezi'nde Köşk adlı oyunu oynuyoruz.Seslendirmede o kadar güzel roller konuşuyorum ki bazen oynamak kadar olmasa da,teselli oluyor yine de.Tüm iyi rolleri oynamak isterdim,aslında.Sahne daha gerçek herhalde.Ama bu kadar güzel filmlerde oynayamadığıma göre konuşmak da harika ve sıra tiyatroda daha pek çok karaktere hayat vermekte.

 

Editör: Dublajda Türkiye'yi nerede görüyorsunuz?

Özden Ayyıldız: Dublajda Türkiye çok iyi bir yerde.Ama son yıllarda televizyon kanalları arttıkça iş kalitesi biraz düştü.Keşke seyirci bunu önemsese ve tepkisini dile getirse.

 

Editör: Oyuncuların kendi sesleriyle dublaj yapmamalarını siz bir eksiklik olarak değerlendiriyor musunuz?

Özden Ayyıldız: Oyuncu elbette kendini konuşabilmelidir.Aslında dublajı yabancı bir filme yaparsınız ancak.Ama tabi Türkiye'de durum farklı.

 

Editör: Süper Baba'da Deniz'i seslendirirken nasıl bir hazırlık aşamasından geçiyordunuz? Bize bu aşamalardan bahseder misiniz?

Özden Ayyıldız: Prova yaparak,gerçekten çok titiz çalışıyorduk.Hem oyun,hem senkron bire bir oturmalıydı.

 

Editör:Diziye dair unutamadığınız bir anınızı bizlerle paylaşır mısınız?

Özden Ayyıldız: Unutamadığım bir anı gelmiyor aklıma;ama dublaj dışında keyifle sohbet ederdik beklerken.Gerçekten çok güzel günlerdi.

 

Editör: İlk kez seslendirmesini yapacağınız bir kimsenin karakter yapısı ne kadar önemlidir?

Özden Ayyıldız: Oyundaki karakter önemlidir.Onu anlayabilmek,hissetmek,bütünleşmek gerekir ki seyreden dublaj olduğunu hissetmesin,filmin bütünlüğü bozulmasın.

 

Editör: Yaklaşık 8 yıldır faliyette olan sitemiz için neler düşünüyorsunuz?

Özden Ayyıldız: 8 yıldır bunu sürdürmeniz harika,bugün sevgiler çabucak tükenirken ne hoş dedirtiyor insana.Demek ki Süper Baba'nın o sıcaklığı hala bizleri ısıtıyor.

 

Editör: Son olarak size teşekkür ediyor,sitemizin ziyaretçilerine olan mesajınızı almak istiyoruz?

Özden Ayyıldız: Ben teşekkür ederim.Süper Baba'nın bize yansıttığı o güzel duygulara ihtiyacımız var.Sevgiler.